Wczoraj, w ramach oszustwa Bitcoin, ujawniono na Twitterze konta wielu znanych osobistości i polityków.

To było trudne 24 godziny dla Twittera.

Najbardziej zróżnicowana publiczność na FMLS 2020 – Gdzie finanse spotykają się z innowacjami

Wczoraj zweryfikowane konta Twittera wielu znanych amerykańskich celebrytów i polityków zostały skompromitowane jako część tego, co wydaje się być zarówno jednym z największych oszustw kryptograficznych „rozdawnictwa“ w historii, jak i najbardziej znanym hakerem Twitterowym w historii.

Zhakowano konta znanych przedsiębiorców i innowatorów Elona Piżma, założyciela Microsoftu Billa Gatesa, kandydata na prezydenta USA Joe Bidena, byłego prezydenta USA Baracka Obamy, a także szereg firm kryptograficznych, w tym Binance’a, Gemini i Coinbase’a.

Wśród nich znaleźli się również Jeff Bezos z Amazon, były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, raper Kanye West, firma rideshare Uber, technologiczny gigant Apple, sławny potentat Kim Kardashian West, znany inwestor Warren Buffett i CashApp, między innymi; jednak haker przestał kooptować konto samego wielkiego sera, prezydent USA Donald Trump. Większość, jeśli nie wszystkie zainteresowane strony wydały pewnego rodzaju oświadczenie potępiające hakerów.

Kiedy jednak zostały one skompromitowane, każde z kont wysłało wiadomość, że niektóre z nich powtarzają się w następujący sposób: wpisy zaczynają się od stwierdzenia, że osoby fizyczne czują się „hojne“, lub coś podobnego, i obiecują, że jeśli użytkownicy wyśleją krypto na określony adres, ich fundusze zostaną podwojone i odesłane z powrotem do nich.

(Oczywiście, to nie jest to, co naprawdę się stało – ofiary prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczą swoich funduszy).

Twitter powiedział, że podczas gdy dokładny mechanizm, z którego napastnicy korzystali z konta, nie został jeszcze odkryty, platforma „wykryła to, co uważamy za skoordynowany atak inżynierii społecznej przez ludzi, którzy z powodzeniem skierowali część naszych pracowników z dostępem do wewnętrznych systemów i narzędzi“.

Jack Dorsey, dyrektor generalny platformy, napisał, że „wszyscy czujemy się okropnie, że to się stało“. Diagnozujemy i podzielimy się wszystkim, co się da, gdy będziemy mieli pełniejsze pojęcie o tym, co dokładnie się wydarzyło“.

Ten incydent wywołał wiele pytań strzelających w wielu różnych kierunkach: czy system bezpieczeństwa Twittera jest naprawdę tak podatny na duże włamania? Kto mógł stać za tymi atakami?

I co to oznacza dla Bitcoina?

Łupy tego oszustwa

Tego rodzaju kryptońskie oszustwa „podarunkowe“ wydają się być najnowszym (i być może najbardziej płodnym) smakiem oszustw krypto walutowych. Rzeczywiście, na początku tego tygodnia, Finance Magnates poinformował, że tożsamości coraz większej liczby osób z branży kryptokurrency wysokiej rangi były kooptowane do wykorzystania w podobnych oszustwach na Youtube.

Tego rodzaju oszustwa odniosły w przeszłości różny poziom sukcesu; tym razem około, krypto AML i firma zgodności Elliptic zgłosiły, że trzy konta w portfelu Bitcoin Trader zostały wykorzystane do otrzymania w sumie około 400 płatności w sumie 120.000 dolarów. Niektóre źródła podają, że kwota pieniędzy może wynosić nawet 300 000 dolarów.

Elliptic stwierdził, że połowa płatności pochodziła z giełd znajdujących się w Stanach Zjednoczonych, co prawdopodobnie wskazuje, że około połowa ofiar oszustwa ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Reszta z nich wydaje się być równomiernie rozłożona w całej Azji i Europie.

Niektórzy Bitcoiners uważają, że nie ma czegoś takiego jak zła prasa; inni nie zgadzają się z tym.

Dla niektórych w społeczności kryptokurrency, jednak największe pytanie nie wydaje się obracać wokół Twittera bezpieczeństwa-rather, niektórzy zadają pytanie bardziej finansowo zorientowane: czy to jest dobre dla Bitcoin?

Nie ma wątpliwości, że ten incydent przyniósł wiele uwagi Bitcoinowi: historia hakowania została opisana w większości głównych serwisów informacyjnych, przynajmniej w zachodnim świecie – BBC, New York Times, Bloomberg News, a wielu innych miało dziś rano w swoich tytułach historie z napisem „Bitcoin“ lub „crypto“.

Ponadto, termin „Bitcoin“ rozpoczął trend na Twitterze wkrótce po fali tweetów wyszedł, jak zauważył Jameson Lopp, współzałożyciel i dyrektor techniczny CasaHODL, na swoim własnym koncie Twitter.